Już 8 maja wybory do Rad Dzielnic i Osiedli w Gdańsku

8 maja 2011 roku – w godzinach 7.00 do 21.00 odbędą się wybory do Rad Dzielnic i Osiedli w Gdańsku.

CZYM ZAJMUJĄ SIĘ RADY?
– Określają priorytetowe zadania dla dzielnicy/osiedla do ujęcia w projekcie budżetu
– Opiniują aktualne uchwały Rady Miasta Gdańska, w tym plany zagospodarowania przestrzennego
– Wnioskują o sporządzenie planów zagospodarowania przestrzennego
– Opiniują przebieg linii komunikacyjnych i rozkłady jazdy komunikacji zbiorowej
– Podejmują uchwały w sprawie inicjatyw lokalnych i innych przedsięwzięć mieszkańców

JAK GŁOSOWAĆ?
Wybierając się na głosowanie powinniśmy pamiętać o zabraniu dowodu tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowodu osobistego lub paszportu.

1. Wyborca głosuje na kandydatów stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym.
2. Wyborca może głosować na mniejszą liczbę kandydatów.

W przypadku osiedli: Nowy Port, Letnica, Młyniska, Krakowiec–Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Wzgórze Mickiewicza, Brętowo, Kokoszki, Strzyża, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo Tysiąclecia, Osowa, Brzeźno, Stogi, Przeróbka, Orunia-Św.Wojciech-Lipce, Jasień, Ujeścisko-Łostowice, Siedlce, Oliwa, VII Dwór rady będą liczyły 15 członków. Oznacza to, że w wyborach można zaznaczyć na karcie do głosowania od 1 do 15 kandydatów, stawiając znak „X” obok ich nazwiska.

Natomiast w dzielnicach: Śródmieście, Piecki-Migowo, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Chełm rady będą liczyły 21 członków. Tym samym można zaznaczyć w wyborach na karcie do głosowania od 1 do 21 kandydatów, stawiając znak „X” obok ich nazwiska.

GDZIE GŁOSOWAĆ?
W siedzibie obwodowej komisji wyborczej. Z reguły jest ona zlokalizowana w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Wykaz poszczególnych komisji jest dostępny do pobrania tutaj.

KTO KANDYDUJE?
Pełna lista kandydatów startujących w wyborach do jednostek pomocniczych w poszczególnych okręgach jest zamieszczona tutaj. Łącznie wybierać będziemy 435 radnych.

FREKWENCJA
By powołać jednostkę pomocniczą do urn musi pójść minimum 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy. Liczy się każdy głos!

28 kwietnia br. radni Miasta Gdańska przyjęli uchwałę, zachęcającą mieszkańców do uczestnictwa w wyborach. Im wyższa będzie frekwencja 8 maja, tym więcej pieniędzy otrzyma rada dzielnicy w 2012 r. Rady dzielnic, w których frekwencja będzie niższa niż 14 procent otrzymają cztery złote na jednego mieszkańca, od 14 do 16 proc. będzie już pięć złotych, a frekwencja powyżej 16 proc. to 6 złotych. Jest zatem o co walczyć. Oznacza to, że mobilizując swoich sąsiadów możemy zwiększyć budżet rady dzielnicy nawet o 50%!

DOWÓZ NA WYBORY
Osoby niepełnosprawne mają prawo zażądać specjalistycznego dowozu na miejsce głosowania i z powrotem. Wystarczy zadzwonić w niedzielę 8 maja 2011 roku, pod nr telefonu (58) 323 62 06, w godzinach od 7.00 do 20.00 podając swój dokładny adres. Po przyjęciu zgłoszenia należy oczekiwać na samochód, który dowiezie wyborcę do lokalu wyborczego.Do góry Wydrukuj